Skip to content
Facebook
Twitter
Blog
LinkedIn
Google+
Instagram
YouTube
Search
Login AnthroSource AnthroGuide Anthropology News About AAA Contact Join Donate Shop FAQs
People in field Mobile
People in field Desktop

In This Section

Section Awards

From Our Sponsors
In This Section

Society for Humanistic Anthropology

Ethnographic Fiction Competition
Kim Huynh ( 2013) Glenn Harvey Shepard ( Honorable Mention 2013) Thararat Chareonsonthichai ( 2012)
Thararat Chareonsonthichai ( 2012) Cynthis Keppley Mahmood ( Honorable Mention 2012) Kristen Ghodsee ( 2011)
Laura Biagi ( 2009) James Wood ( 2009) Michael Agrosino ( 2008)
Don Mitchell ( 2008) Roxanne Varzi ( 2007) Sally Bellerose ( 2006)
Michelle Bellino ( 2006) Marisabel Almer ( 2005) Tiffany Marie Hamburger ( 2004)
Rachel Newcomb ( 2004) Ayala Emmett ( 2000) Don Mitchell ( 1998)
Nancy Lindisfarne ( 1997) Simone Isadora Flynn ( 1996) Paul Heinrich ( 1995)
Loretta Orion ( 1994) Kate Altork ( 1993) Maria Nieves Zedeno ( 1993)
Susan Scott-Stevens ( 1990) Michael Hittman ( 1989) Ernest Schusky ( 1988)
Barbara Tedlock ( 1986)
Ethnographic Poetry Competition
Steven Alvarez ( Honorable Mention 2013) Heidi Kelley ( Honorable Mention 2013) Xueting Liu ( Honorable Mention 2013)
Janis Rodgers ( 2013) Asther Zia ( Finalist 2013) Elena Harap ( Honorable Mention 2012)
Irina Carlota Silber ( 2012) Carlota Silber ( 2012) Carolyn Moore ( 2011)
Christina Lovin ( 2009) Marilyn Wilkey Merritt ( 2008) Liz Beasley ( 2007)
Roy Jacobstein ( 2006) Kristina Lyons ( 2005) Michael Glaser ( 2004)
Melisa Cahnmann ( 2003) Heidi Kelley ( 2003) Tracy Lewis ( 2002)
Adrie Kusserow ( 2001) Jeanne Simonelli ( 2000) Helen Frost ( 1999)
Adrie Kusserow ( 1998) Jim Funaro ( 1997) Tara Waters Lumpkin ( 1996)
Keith Smith ( 1996) John McCall ( 1995) Charles Underwood ( 1995)
Charles Underwood ( 1994) Don Mitchell ( 1993) Kate Altork ( 1992)
John F. Sherry Jr. ( 1991) Charles F. Underwood ( 1990) Stephanos Stephanides ( 1989)
Susan Landgraf ( 1988) Gordon Lster-Massman ( 1987) Anthony Leeds ( 1986)
Student Paper Prize
Teresa V Gagnon ( Finalist 2013) Pearl Chan (Graduate Prize 2009) Shad Stroh ( Undergraduate 2009)
Mara Buchbinder (Graduate Prize 2007) Michael Como ( Undergraduate 2006) Jennifer Stampe (Graduate Prize 2006)
Marcy Brink-Danan (Graduate Prize 2005) Christopher Hagan ( Undergraduate 2005) Sara Garber ( Undergraduate 2004)
Erica Lehrer (Graduate Prize 2004)
Victor Turner Prize in Ethnographic Writing
Julie Livingston ( 2013) Kenneth T Macleish ( Honorable Mention 2013) Christine Walley ( Finalist 2013)
Angela Garcia ( 2012) Angela Garcia ( 2012) Neni Panourgair ( 2011)
Matthew Engelke ( 2009) Richard Price ( 2008) Ira Bashkow ( 2007)
Julie Cruikshank ( 2006) Bill Maurer ( 2005) John M. Chernoff ( 2004)
Alan Klima ( 2003) Hugh Raffles ( 2003) Henry S. Sharp ( 2002)
Tanya M. Luhrman ( 2001) Cheryl Mattingly ( 2000) Jean L. Briggs ( 1999)
Robert Desjarlais ( 1999) Lawrence Cohen ( 1998) Keith Basso ( 1997)
Carol Stack ( 1996) Margaret Wiener ( 1995) Lila Abu-Lughod ( 1994)
Mary Margaret Steedley ( 1994) Alma Gottlieb ( 1993) Philip Graham ( 1993)
Karen McCarthy Brown ( 1992) Jim Wafter ( 1992) Dennis Tedlock ( 1991)
Kirin Narayan ( 1990)
 
Back to All Section Awards